  • X9269TS24IZ-2.7T1
X9269TS24IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9269TS24IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9269TS24IZ-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9269TS24IZ-2.7T1
Description:
X9269 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9269TS24IZ-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.In the X9269 family, pentometer belongs.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9269TS24IZ-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9269TS24IZ-2.7T1 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Adjusting the LCD Display
  • Modern office equipment
  • Analogue circuit
  • Joysticks
  • Power meter
  • Programmable low pass filter
  • Power calibration
  • Programmable computer
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
X9269TS24IZ-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9269
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C