  • X9429WV14ZT1
X9429WV14ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WV14ZT1
HK JDW NO:
391-X9429WV14ZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9429WV14ZT1
Description:
14 Terminations5V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9429WV14ZT1 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.In total, pentometer has 64 positions.There are 14 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.A flow limit of 10kOhm can be applied.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.The potentiameter is capable of delivering voltage at 5V.70°C ensures stable operation.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.5.5V is its maximum supply voltage.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.If the supply current is operated in the range of 100μA or higher, it will provide its performance.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.
X9429WV14ZT1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9429WV14ZT1 Applications
  • Power meter
  • Wheatstone bridges
  • Gas detection circuit
  • Bias adjustment circuits
  • Low power system
  • Communication device
  • Refrigerator
  • Used as voltage divider
  • Voltage control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9429WV14ZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm