  • X9429WS16Z-2.7T1
X9429WS16Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9429WS16Z-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9429WS16Z-2.7T1 Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Positions 64 make up this pentometer.The terminations are 16.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.70°C ensures stable operation.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.In order to function, the supply voltage must be at least 0.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 100μA.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
X9429WS16Z-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9429WS16Z-2.7T1 Applications
  • Used as variable resistor
  • Communication device
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Cell phone
  • Contrast control of monitors
  • Automatic detection of equipment
  • Low power system
  • Household appliances
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16Z-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm