  • X9428WV14IZ-2.7
X9428WV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WV14IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9428WV14IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSerial64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WV14IZ-2.7 Overview
A package containing it contains TSSOP.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.64 taps protect this pentometer against overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.A termination of 14 is intended.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.A 14 pin can be seen in the digi devices.You can limit the flow by using 10kOhm.The mount is Surface Mount.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.
X9428WV14IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9428WV14IZ-2.7 Applications
  • Analogue circuit
  • Automatic detection of equipment
  • Speakers
  • Communication device
  • Calibration instrumentation
  • Power calibration
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Matching Linear Impedance
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9428WV14IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm