  • X9421YV14IZ-2.7
X9421YV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421YV14IZ-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9421YV14IZ-2.7
Description:
2.7V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YV14IZ-2.7 Overview
There are 64 positions in pentometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.A 14 pin can be seen in the digi devices.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.Under the maximum resistance tolerance of 20%, this digipot can operate.Temperatures should not exceed 85°C.The electronic potentiometer has 14 terminals.A minimum temperature of -40°C is required to operate the digital potentiometer.
X9421YV14IZ-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9421YV14IZ-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9421YV14IZ-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Contrast control of monitors
  • DAC
  • Industrial control
  • Speakers
  • Industrial control circuits
  • Automated caliberation
  • LEDs
  • Modern office equipment
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X9421YV14IZ-2.7
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm