  • X9421YV14-2.7T1
X9421YV14-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9421YV14-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9421YV14-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YV14-2.7T1 Overview
There is a TSSOP package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.64 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.In the digi devices, there are 14 pins.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.The frequency of 2MHz allows it to maintain high accuracy.
X9421YV14-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9421YV14-2.7T1 Applications
  • Replaces mechanical potentiometers
  • DAC
  • Power meter
  • Automatic detection of equipment
  • Medical equipment
  • Used as voltage divider
  • Low power system
  • Voltage resistance conversion
  • DC/DC conversion circuit
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9421YV14-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm