  • X9421YS16IZT1
X9421YS16IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9421YS16IZT1
HK JDW NO:
391-X9421YS16IZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9421YS16IZT1
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YS16IZT1 Overview
A package containing it contains SOIC.The pentometer is stored from Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.64 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.You will find here 1 functions for your reference.Its total resistance will be 2500Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices shows the 16 pins.2.5kOhm can limit the flow.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There is a possibility of delivering voltage at 5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe supply current must be operated at 400μA in order to deliver its performance.Despite its 2MHz frequency, it can maintain high accuracy.Supply types can be categorized by Digital.
X9421YS16IZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9421YS16IZT1 Applications
  • Refrigerator
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Calibration instrumentation
  • Programmable low pass filter
  • Automatic detection of equipment
  • Automated caliberation
  • Programmable I to V converter
  • Healthcare Products
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
X9421YS16IZT1
  • Package / Case
    SOIC
  • Weight
    547.485991mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    16
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    Non-Volatile
  • Supply Type
    Digital
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm