  • X9421YS16IZ-2.7
X9421YS16IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421YS16IZ-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9421YS16IZ-2.7
Description:
2.7V 16 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YS16IZ-2.7 Overview
Positions 64 make up this pentometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.16 pins can be seen in The digi devices.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.The digipot can operate with a maximum tolerance of 20%.Operating temperatures should remain below 85°C.16 terminals make up the electronic potentiometer.This digital potentiometer is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
X9421YS16IZ-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9421YS16IZ-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9421YS16IZ-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Used as variable resistor
  • Voltage control
  • Refrigerator
  • Testing equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power calibration
  • Programmable low pass filter
  • Medical equipment
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
X9421YS16IZ-2.7
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    16
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm