  • X9421WV14Z-2.7
X9421WV14Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421WV14Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9421WV14Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421WV14Z-2.7 Overview
There is a TSSOP package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 64.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.In the digi devices, 14 pins can be seen.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.At 3/5V, it can deliver voltage.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 400μA.Despite its 2MHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9421WV14Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
X9421WV14Z-2.7 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Calibration instrumentation
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable computer
  • Brightness of monitors
  • Stereo
  • Cell phone
  • Healthcare Products
  • Adjust VCOM settings
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9421WV14Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm