  • X9421WV14-2.7T1
X9421WV14-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9421WV14-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9421WV14-2.7T1
Description:
2.7V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421WV14-2.7T1 Overview
Positions are 64.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.The digi devices show 14 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.This digipot can operate under the 20% maximum resistance tolerance.It is recommended that the operating temperature stay below 70°C degrees Celsius.It has 14 terminals.
X9421WV14-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9421WV14-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9421WV14-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable I to V converter
  • Gas detection circuit
  • Programmable computer
  • Wheatstone bridges
  • Power supply
  • Programmable low pass filter
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9421WV14-2.7T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm