  • X9421WS16I-2.7T1
X9421WS16I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9421WS16I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9421WS16I-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421WS16I-2.7T1 Overview
The file is contained in SOIC packages.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.A 64 position is contained in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In the digi devices, 16 pins can be seen.The flow can be limited by 10kOhm.Mounted by Surface Mount.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.
X9421WS16I-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9421WS16I-2.7T1 Applications
  • Automatic detection of equipment
  • Sensor auto referencing circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Modern office equipment
  • Medical equipment
  • LEDs
  • Power meter
  • Automated caliberation
  • Matching Linear Impedance
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9421WS16I-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm