  • X9420YV14-2.7T1
X9420YV14-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9420YV14-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9420YV14-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420YV14-2.7T1 Overview
There is a TSSOP package containing it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.Positions are 64.The terminations are 14.You will find here 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices has 14 pins.The flow can be limited by 2.5kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A voltage of 3/5V can be delivered by it.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.High accuracy can be achieved with 2MHz frequency.
X9420YV14-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9420YV14-2.7T1 Applications
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Gas detection circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Modern office equipment
  • Adjust VCOM settings
  • Automated caliberation
  • Bias adjustment circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9420YV14-2.7T1
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm