  • X9420YS16I-2.7T1
X9420YS16I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9420YS16I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9420YS16I-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9420YS16I-2.7T1
Description:
X9420 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9420YS16I-2.7T1 Overview
The file is contained in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel (TR) package provides access to it.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The way to mount is Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.2.5kOhm can limit the flow.X9420 is a family member.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9420YS16I-2.7T1 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9420YS16I-2.7T1 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Automotive electronics
  • Automatic detection of equipment
  • Motor control
  • Programmable power supplies
  • Audio Volume control
  • Bias adjustment circuits
  • Automated caliberation
  • Used as programmable gain amplifier
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9420YS16I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9420
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C