  • X9420WS16IZT1
X9420WS16IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16IZT1
HK JDW NO:
391-X9420WS16IZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9420WS16IZT1
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI, Serial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9420WS16IZT1 Overview
A package containing it contains SOIC.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel package to secure the digital analogic.A 64 position is contained in pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows pins 16.10kOhm can limit the flow.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.Voltage can be delivered at 5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Digital Potentiometers family pentometer are used.Maximum supply voltage is 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 4.5V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400μA.
X9420WS16IZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9420WS16IZT1 Applications
  • Calibration instrumentation
  • Audio Volume control
  • Power supply
  • Speakers
  • Brightness of monitors
  • Automatic gain control
  • Matching Linear Impedance
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power meter
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16IZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm