  • X9418YV24I-2.7T2
X9418YV24I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9418YV24I-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9418YV24I-2.7T2
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9418YV24I-2.7T2
Description:
X9418 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9418YV24I-2.7T2 Overview
There are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 2 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.The mounting direction should be Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.2.5kOhm can limit the flow.The X9418 family contains pentometer.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9418YV24I-2.7T2 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9418YV24I-2.7T2 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Voltage control
  • PC
  • Refrigerator
  • Motor control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Joysticks
  • Stereo
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9418YV24I-2.7T2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9418
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C