  • X9410WS24I-2.7T1
X9410WS24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9410WS24I-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9410WS24I-2.7T1
Description:
X9410 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9410WS24I-2.7T1 Overview
A package containing 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of ±2.7V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The X9410 family contains pentometer.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9410WS24I-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9410WS24I-2.7T1 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Stereo
  • Programmable low pass filter
  • DC/DC conversion circuit
  • Power meter
  • Audio level control
  • Industrial control
  • Modern office equipment
  • Sensor trimming instrumentation
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24I-2.7T1
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9410
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C