  • X9410WS24-2.7T1
X9410WS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9410WS24-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9410WS24-2.7T1 Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 2 circuits.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices shows pins 24.The flow can be limited by 10kOhm.The mount is Surface Mount.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Keeping the value at 70°C ensures that the digital resistor runs continuously.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9410WS24-2.7T1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9410WS24-2.7T1 Applications
  • Programmable computer
  • Motor control
  • Brightness of monitors
  • Industrial control
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Used as variable resistor
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm