  • X9409YS24I-2.7
X9409YS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9409YS24I-2.7
HK JDW NO:
391-X9409YS24I-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9409YS24I-2.7 Overview
A package containing SOIC files contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.There are 64 positions in pentometer.The terminations are 24.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.24 pins can be seen in The digi devices.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.85°C ensures stable operation.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9409YS24I-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9409YS24I-2.7 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Matching Linear Impedance
  • Brightness of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Healthcare Products
  • Modern office equipment
  • Automatic gain control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable voltage regulator
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9409YS24I-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm