  • X9409WV24Z-2.7T1
X9409WV24Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9409WV24Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9409WV24Z-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9409WV24Z-2.7T1 Overview
There are TSSOP packages in this package.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.Positions are 64.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.Flow can be restricted using 10kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 24 pins on it.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.There is a voltage delivery capability of 5V.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.5.5V is the maximum voltage that it can handle.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.If the supply current is operated in the range of 100μA or higher, it will provide its performance.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9409WV24Z-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9409WV24Z-2.7T1 Applications
  • Medical equipment
  • Gas detection circuit
  • Voltage resistance conversion
  • Brightness of monitors
  • Industrial control circuits
  • Audio level control
  • Bias adjustment circuits
  • Voltage control
  • Power calibration
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X9409WV24Z-2.7T1
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm