  • X9408YV24ZT1
X9408YV24ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9408YV24ZT1
HK JDW NO:
391-X9408YV24ZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9408YV24ZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9408YV24ZT1 Overview
Package TSSOP contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Positions 64 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.You will find here 4 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices displays 24 pins.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 24 pins on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.There is a possibility of delivering voltage at 5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 100μA range.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.
X9408YV24ZT1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9408YV24ZT1 Applications
  • LEDs
  • Programmable power supplies
  • Low power system
  • Bias adjustment circuits
  • Noise-free volume controller
  • Communication device
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power calibration
  • Matching Linear Impedance
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9408YV24ZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm