  • X9408YS24-2.7
X9408YS24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9408YS24-2.7
HK JDW NO:
391-X9408YS24-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408YS24-2.7 Overview
There are SOIC packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 64 positions.The terminations are 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 2500Ohm.In the digi devices, 24 pins can be seen.The flow can be limited by 2.5kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.There is a voltage delivery capability of 3/5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9408YS24-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9408YS24-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • DAC
  • Sensor auto referencing circuits
  • Modern office equipment
  • Cell phone
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Low power system
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9408YS24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm