  • X9408WV24I-2.7T1
X9408WV24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9408WV24I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9408WV24I-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9408WV24I-2.7T1
Description:
X9408 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9408WV24I-2.7T1 Overview
The package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.The flow can be limited by 10kOhm.Pentometer is a member of X9408 family.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9408WV24I-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9408WV24I-2.7T1 Applications
  • Cell phone
  • Wheatstone bridges
  • Stereo
  • Calibration instrumentation
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automated caliberation
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Communication device
  • Automotive electronics
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9408WV24I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9408
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C