  • X9400WV24-2.7T1
X9400WV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9400WV24-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WV24-2.7T1 Overview
In total, pentometer has 64 positions.You will find here 4 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices displays 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.3/5V is the voltage it can deliver.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.There is a tolerance of 20% for the maximum resistance for this digipot.Temperatures should not exceed 70°C.The circuit consists of 24 terminals.
X9400WV24-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9400WV24-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9400WV24-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Cell phone
  • Programmable I to V converter
  • Programmable low pass filter
  • Automotive electronics
  • Communication device
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Speakers
  • LEDs
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm