  • X9400WS24IZ-2.7T1
X9400WS24IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WS24IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9400WS24IZ-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9400WS24IZ-2.7T1 Overview
It is contained in SOIC pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel package.Pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 400μA.
X9400WS24IZ-2.7T1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9400WS24IZ-2.7T1 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Contrast control of monitors
  • Healthcare Products
  • Sensor trimming instrumentation
  • Voltage control
  • Motor control
  • Power calibration
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9400WS24IZ-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm