  • X93256WV14IZ-2.7T1
X93256WV14IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X93256WV14IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X93256WV14IZ-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations3V 14 Pin Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X93256WV14IZ-2.7T1 Overview
There are TSSOP packages in this package.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel package.Positions 32 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 12500Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices show 14 pins.Flow can be restricted using 12.5kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, the potentiometer conducts.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Components from the Digital Potentiometers family are used.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.In order to function, the supply voltage must be at least 0.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 200μA.
X93256WV14IZ-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X93256WV14IZ-2.7T1 Applications
  • Motor control
  • Adjustable current control
  • Programmable computer
  • Industrial control circuits
  • Analogue circuit
  • Programmable power supplies
  • Brightness of monitors
  • Calibration instrumentation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X93256WV14IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    12.5kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    200μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    12500Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm