  • X9317ZS8IZ-2.7T1
X9317ZS8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317ZS8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317ZS8IZ-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9317ZS8IZ-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317ZS8IZ-2.7T1 Overview
Package SOIC contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.100 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices has 8 pins.A flow limit of 1kOhm can be applied.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.85°C ensures stable operation.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.5.5V is the maximum voltage that it can handle.It can work with the minimum supply voltage of 2.7V.The supply current needs to be operated within the range of 50μA in order to deliver its performance.
X9317ZS8IZ-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317ZS8IZ-2.7T1 Applications
  • Power supply
  • Audio Volume control
  • Communication device
  • Adjustable current control
  • Modern office equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Sensor trimming instrumentation
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X9317ZS8IZ-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Width
    3.9mm