  • X9317WV8IZ-2.7T1
X9317WV8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317WV8IZ-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317WV8IZ-2.7T1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317WV8IZ-2.7T1 Overview
Package TSSOP contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.The pentometer consists of 100 positions.The terminations are 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 50μA.
X9317WV8IZ-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317WV8IZ-2.7T1 Applications
  • PC
  • Bias adjustment circuits
  • Optic fiber network
  • Sensor auto referencing circuits
  • Refrigerator
  • Gas detection circuit
  • Automated caliberation
  • Voltage resistance conversion
  • Used as programmable gain amplifier
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm