  • X9317WS8Z-2.7
X9317WS8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317WS8Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9317WS8Z-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317WS8Z-2.7
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WS8Z-2.7 Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.In the digi devices, there are 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The X9317 family includes pentometer.
X9317WS8Z-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317WS8Z-2.7 Applications
  • Matching Linear Impedance
  • Used as voltage divider
  • Voltage control
  • Adjust VCOM settings
  • Refrigerator
  • Power supply
  • Sensor auto referencing circuits
  • Household appliances
  • Brightness of monitors
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
X9317WS8Z-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C