  • X9317US8Z-2.7T1
X9317US8Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317US8Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317US8Z-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9317US8Z-2.7T1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317US8Z-2.7T1 Overview
A package containing it contains SOIC.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Positions are 100.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.50kOhm can limit the flow.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 8 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.Keeping the value at 70°C ensures that the digital resistor runs continuously.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Components from the Digital Potentiometers family are used.5.5V is its maximum supply voltage.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 50μA range.
X9317US8Z-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317US8Z-2.7T1 Applications
  • Automated caliberation
  • Sensor auto referencing circuits
  • Motor control
  • DC/DC conversion circuit
  • Optic fiber network
  • Power calibration
  • Programmable power supplies
  • Automotive electronics
  • Adjusting the LCD Display
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9317US8Z-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V