  • X9317TM8Z-2.7
X9317TM8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317TM8Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9317TM8Z-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317TM8Z-2.7
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TM8Z-2.7 Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.The digi devices show 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.The flow can be limited by 100kOhm.The X9317 family contains pentometer.
X9317TM8Z-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317TM8Z-2.7 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Healthcare Products
  • Power calibration
  • Power supply
  • Household appliances
  • Contrast control of monitors
  • Optic fiber network
  • Analogue circuit
  • Audio level control
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9317TM8Z-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C