  • X9315WSI-2.7T1
X9315WSI-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315WSI-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315WSI-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315WSI-2.7T1
Purchasing and Inquiry
X9315WSI-2.7T1 Overview
A package containing it contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 32 taps to prevent overcurrent.You should mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.The flow can be limited by 10kOhm.Pentometer is a member of X9315 family.
X9315WSI-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315WSI-2.7T1 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Programmable low pass filter
  • Low power system
  • Voltage control
  • Programmable I to V converter
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Stereo
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio level control
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9315WSI-2.7T1
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C