  • X9315UMIZ-2.7T1
X9315UMIZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315UMIZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315UMIZ-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315UMIZ-2.7T1
Description:
8 Pin X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315UMIZ-2.7T1 Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 32 taps are provided.On the digi devices, you can see the 8 pins.The way to mount is Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Pentometer belongs to the family X9315.
X9315UMIZ-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315UMIZ-2.7T1 Applications
  • Brightness of monitors
  • Power meter
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
  • Modern office equipment
  • Power supply
  • Wheatstone bridges
  • Matching Linear Impedance
  • Healthcare Products
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9315UMIZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9315
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C