  • MCP4242T-104E/MF
MCP4242T-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4242T-104E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4242T-104E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4242T-104E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4242 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4242T-104E/MF Overview
There is a 10-VFDFN Exposed Pad package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.In total, pentometer has 128 positions.The terminations are 10.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 10 pins.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 100kOhm.The MCP4242 family includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 10 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
MCP4242T-104E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4242T-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4242T-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • DAC
  • Programmable I to V converter
  • Industrial control circuits
  • Voltage control
  • Used as voltage divider
  • Stereo
  • Wheatstone bridges
  • Noise-free volume controller
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
MCP4242T-104E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4242
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm