  • X9315TSZ-2.7
X9315TSZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9315TSZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9315TSZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
X9315TSZ-2.7
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9315TSZ-2.7 Overview
Package SOIC contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.Pentometer consists of 32 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.At 5V, the potentiometer conducts.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.Digital Potentiometers family pentometer are used.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.This electronic potentiometer needs to operate at 50μA supply current in order to deliver its performance.
X9315TSZ-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9315TSZ-2.7 Applications
  • Household appliances
  • Calibration instrumentation
  • Automatic gain control
  • Analogue circuit
  • Bias adjustment circuits
  • LEDs
  • Speakers
  • PC
  • DAC
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9315TSZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm