  • X9279UV14IZ-2.7
X9279UV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9279UV14IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9279UV14IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9279UV14IZ-2.7 Overview
There is a TSSOP package containing it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.Bulk package provides access to it.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.This termination is designed for 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In the digi devices, 14 pins can be seen.A flow limit of 50kOhm can be applied.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 14 pins on it.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.Maximum supply voltage is 5.5V.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 3mA.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.It is possible to categorize supplies by Single.
X9279UV14IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9279UV14IZ-2.7 Applications
  • Calibration instrumentation
  • Medical equipment
  • Testing equipment
  • Noise-free volume controller
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Joysticks
  • Programmable computer
  • Voltage control
  • Programmable power supplies
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
X9279UV14IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Supply Type
    Single
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height
    900μm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm