  • X9271UV14Z-2.7T1
X9271UV14Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9271UV14Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9271UV14Z-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9271UV14Z-2.7T1 Overview
A package containing TSSOP files contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.There are 256 positions in pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 14 pins.You can limit the flow by using 50kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.This potentiameter gets 14 pins on it.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, the potentiometer conducts.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 2.7V.The supply current must be operated at 400μA in order to deliver its performance.Despite its 2.5MHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9271UV14Z-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9271UV14Z-2.7T1 Applications
  • Analogue circuit
  • Power supply
  • Automated caliberation
  • Audio Volume control
  • Bias adjustment circuits
  • Gas detection circuit
  • Communication device
  • Joysticks
  • Refrigerator
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9271UV14Z-2.7T1
    Select All
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2.5MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Tolerance
    20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    2.7V