  • X9269US24Z-2.7
X9269US24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9269US24Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9269US24Z-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9269US24Z-2.7
Description:
X9269 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9269US24Z-2.7 Overview
A package containing it contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Mounting in Surface Mount is recommended.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.This object belongs to the X9269 family.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9269US24Z-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9269US24Z-2.7 Applications
  • Household appliances
  • DC/DC conversion circuit
  • Power calibration
  • Brightness of monitors
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjusting the LCD Display
  • Calibration instrumentation
  • Voltage control
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9269US24Z-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9269
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    2
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C