  • X9261UV24
X9261UV24
advertisement
Manufacturer No:
X9261UV24
HK JDW NO:
699-X9261UV24
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9261UV24
Description:
24 Terminations 5V 24 Pin Digital Potentiometers XDCP™ Series SPI 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
X9261UV24
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm