  • X9260US24
X9260US24
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24
HK JDW NO:
391-X9260US24
Package:
SOIC
Datasheet:
X9260US24
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9260US24 Overview
It is contained in SOIC pacakge.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Bulk package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices has 24 pins.Flow can be restricted using 50kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There is a voltage delivery capability of 5V.Stability is ensured by the maximum 70°C.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWith 2MHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9260US24 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9260US24 Applications
  • Gas detection circuit
  • Matching Linear Impedance
  • Voltage resistance conversion
  • Refrigerator
  • Programmable I to V converter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power calibration
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9260US24.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm