  • X9258UV24
X9258UV24
advertisement
Manufacturer No:
X9258UV24
HK JDW NO:
668-X9258UV24
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9258UV24
Description:
24 Pin X9258 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9258UV24 Overview
The package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.In the digi devices, 24 pins can be seen.In general, Surface Mount is recommended for mounting.±5V voltage can be supplied by the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.The flow can be limited by 50kOhm.Pentometer belongs to the family X9258.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9258UV24 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9258UV24 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9258UV24 Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Testing equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable gain amplifiers
  • Optic fiber network
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Noise-free volume controller
  • Programmable I to V converter
  • Stereo
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
X9258UV24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9258UV24.
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9258
  • Pin Count
    24
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C