  • X9258US24
X9258US24
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24
HK JDW NO:
668-X9258US24
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9258US24
Description:
24 Pin X9258 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9258US24 Overview
This file is contained in a package of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.In the digi devices, there are 24 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply ±5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.You can limit the flow by using 50kOhm.The X9258 family contains pentometer.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9258US24 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9258US24 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9258US24 Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Calibration instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Stereo
  • Used as voltage divider
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power supply
  • Programmable voltage regulator
  • Adjusting the LCD Display
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9258US24.
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9258
  • Pin Count
    24
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C