  • X9251TV24IZ-2.7
X9251TV24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251TV24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9251TV24IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations 2.7V 24 Pin Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
X9251TV24IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
    Non-Volatile
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm