  • X9250UV24
X9250UV24
advertisement
Manufacturer No:
X9250UV24
HK JDW NO:
668-X9250UV24
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9250UV24
Description:
24 Pin X9250 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9250UV24 Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.24 pins can be seen in The digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of ±5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.The X9250 family contains pentometer.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9250UV24 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9250UV24 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9250UV24 Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Speakers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic gain control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power supply
  • Power meter
  • Adjusting the LCD Display
  • Refrigerator
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9250UV24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9250UV24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    ±5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9250
  • Pin Count
    24
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C