  • X9118TV14Z-2.7
X9118TV14Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9118TV14Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9118TV14Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9118TV14Z-2.7
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C1024 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9118TV14Z-2.7 Overview
The package contains TSSOP files.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.1024 positions make up the pentometer.A termination of 14 is intended.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices show 14 pins.It is possible to limit the flow with 100kOhm.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 14 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.70°C ensures stable operation.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 3mA.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9118TV14Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9118TV14Z-2.7 Applications
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as voltage divider
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Cell phone
  • Bias adjustment circuits
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • Used as variable resistor
  • Adjustable gain amplifiers
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9118TV14Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    1024
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm