  • X9118TV14
X9118TV14
advertisement
Manufacturer No:
X9118TV14
HK JDW NO:
699-X9118TV14
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9118TV14
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Digital Potentiometers XDCP™ Series I2C
Step5Bar-code shipping tag
X9118TV14
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm