  • X9015UM8Z-2.7T1
X9015UM8Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9015UM8Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9015UM8Z-2.7T1
Package:
MSOP
Datasheet:
X9015UM8Z-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9015UM8Z-2.7T1 Overview
There are MSOP packages in this package.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In the Tape & Reel package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.32 positions make up the pentometer.This termination is designed for 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.You can limit the flow by using 50kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.5.5V is its maximum supply voltage.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 50μA.
X9015UM8Z-2.7T1 Features
Available in MSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9015UM8Z-2.7T1 Applications
  • Programmable voltage regulator
  • Automotive electronics
  • Stereo
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio Volume control
  • Motor control
  • Medical equipment
  • Adjust VCOM settings
  • Adjustable current control
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9015UM8Z-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm