  • WW1008R-68NK
WW1008R-68NK
advertisement
Manufacturer No:
WW1008R-68NK
Manufacturer:
API Delevan
HK JDW NO:
79-WW1008R-68NK
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
WW1008R-68NK
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Current Rating
    1A
  • Inductance
    68 nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    1.3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    65
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1008
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    200mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.068 µH
  • Height
    2.03mm
  • Height Seated (Max)
    2.032mm
  • Length
    2.921mm
  • Width
    2.794mm