  • WMS7171100S
WMS7171100S
advertisement
Manufacturer No:
WMS7171100S
HK JDW NO:
576-WMS7171100S
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
WMS7171100S
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7171100S Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.The digi devices shows the 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 100kOhm.Mounted by Surface Mount.
WMS7171100S Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7171100S Applications
  • Household appliances
  • Used as programmable gain amplifier
  • Testing equipment
  • Automatic detection of equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Speakers
  • Used as voltage divider
  • Adjust VCOM settings
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
WMS7171100S
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V