  • WMS7170100M
WMS7170100M
advertisement
Manufacturer No:
WMS7170100M
HK JDW NO:
576-WMS7170100M
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
WMS7170100M
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7170100M Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.On the digi devices, you can see the 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.
WMS7170100M Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7170100M Applications
  • Audio level control
  • Programmable computer
  • Used as variable resistor
  • Medical equipment
  • Optic fiber network
  • Automated caliberation
  • Automotive electronics
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
WMS7170100M
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V