  • X9420WS16ZT1
X9420WS16ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16ZT1
HK JDW NO:
391-X9420WS16ZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9420WS16ZT1
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI, Serial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9420WS16ZT1 Overview
The file is contained in SOIC packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tape & Reel package, it is accessible for securing the digital analogic.64 positions make up the pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.In the digi devices, there are 16 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.At 5V, it can deliver voltage.70°C ensures stable operation.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.In this case, a supply voltage of 4.5V will be sufficient to power it.The supply current needs to be operated in the range of 400μA.
X9420WS16ZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9420WS16ZT1 Applications
  • Used as programmable gain amplifier
  • Brightness of monitors
  • Voltage resistance conversion
  • Audio Volume control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Medical equipment
  • Stereo
  • Used as voltage divider
  • Power calibration
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16ZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm